Meet the staff

The Rotherhithe Team
Rotherhithe Primary

Passion for learning and high motivation are key components of our school’s success.

Our values are to be:

  • Caring,
  • Courageous,
  • Ambitious,
  • Resilient
  • and Empathetic

Upper Phase KS2

 

Calypso Yr6 Amber Weldon Iman Hassan
Belfast Yr6 Yasmin Begum Donna Powell
 –  
Mayflower Yr5 Richard Hawting Aiste McDermott
Cutty Sark Yr5 Thomas Newman Erin Corrigan
 –
Kon Tiki Yr4 Katie Montgomery Anthony Bibby
Kingfisher Yr4 Kelley Hassan  Karon Stocker
 –
Endeavour Yr3 Colleen Maasdorp Elaine Cornford, Danielle Cooper-Perrot
Endurance Yr3 Nina Hall Lucy Kerr

 

Lower Phase KS1

 

Seahorse Yr2 TBC Jo Kerby, Pauline McAvoy
Seal Yr2 Rebecca Wear Ganiat Alaka, Adrienne Megyeri, Lisa Salkeld-Townsley
 –
Starfish Yr1 Sahra Tahzib Marvette Amaye
Octopus Yr1 Alex Hall Emma Evripidou
Whale Yr1 John Deighan Anna Charalambous

EYFS

 

Penguin Rec Helen Baker  Chris King
Jellyfish Rec Francesca Facciani Laura O’Sullivan
Turtle Rec Helen Walsh Kelly Wood
 –
Dolphin Nur Emily White Jackie Davies,  Delrose Thomas, Karen Scott

Leadership Team

 

  • Galiema Amien-Cloete (Executive Head Teacher)
  • Lisa Christiansen (Head of School)
  • Mylinh Tu (SENCO)
  • Kellie Ansell (Head of Early Learning & Development)
  • Yasmin Begum (Assistant Headteacher KS2)
  • Georgina Hopper (Assistant Headteacher KS1) On maternity leave
  • Susan Davies (Pupil Premium Leader)

 

HLTA’S

 

  • Christine Evripidou,
  • Heather Danabie
  • Kay Turner
  • Jay Kamara

 

Inclusion/Teaching & Learning

 

  • Adalaide Lumor – EMAG Assistant
  • Jayne Kiddy – Read & Write Co-ordinator
  • Kim Cox – Literacy & Numeracy Specialist Teaching Assistant
  • Sue Juniper – Speech & Language Teaching Assistant
  • Sharon McGowan – Maths Intervention Teacher
  • Kofi Danquah (Learning Mentor)
  • Constantina Markides (Learning Mentor)

 

Office Staff

 

  • Alison Kyte –  School Bursar
  • Maxine Walters – PA to Headteacher
  • Sharon Hudson – Admin Assistant
  • Khalid Boulia – Facilities Manager
  • Terry Roach – Facilities Assistant
  • Simone Leach – Resource Assistant

 

Midday Supervisors

 

  • Jayne Berry
  • Jean Blythe
  • Susan Hennessy
  • Filiz Karatas
  • Angela Laing
  • Debbie Turner
  • Adrienn Megyeri
  • Candy Hazeldon
  • Charlene Allen

 

Nursery Midday Supervisors

 

  •  Alison Aspinall
  • Angel Murphy
  • Jade Hancock

 

Safeguarding & Intervention Officer

 

  • Shirley Walters (Safeguarding and Intervention Officer)
  • Kofi Danquah (Learning Mentor)
  • Constantina Markides (Learning Mentor)
  • Janice Jones – Attendance Officer

 

Children’s Centre

 

  • NURSERY NURSE – Maria Daley
  • NURSERY NURSE – Katie Henessy
  • NURSERY NURSE – Joanne Phillips
  • NURSERY NURSE – Michelle Roberts